For screen reader problems with this website, please call916-581-10639 1 6 5 8 1 1 0 6 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 34.5"h x 23.5"w x 24"d
You didn’t forget to run it, it’s just that quiet.Read More
We don’t blame you. Not only is this Whirlpool dishwater practically silent, but it’s practically effortless; a built-in memory sensor lets you start a wash with the same settings as the previous cycle with a single touch. During the wash, another sensor detects food particles in the water and continues washing until everything is sparkling, including the stainless-steel tub itself. For your most precious glassware, opt for the gentler glass cycle and leave the kitchen worry free. ADA compliant and ENERGY STAR® certified, this built-in dishwasher is perfect for any home.
Cycle Memory remembers the last cycle you picked and automatically chooses it for you the next time
ADA compliant to provide equal access to all
Quiet cleaning performance features a sound level of just 51 dBA
Stainless Steel Tub cools quickly so moisture doesn't condense on the dishes
Normal and heavy cycles
Sensor Wash automatically applies the right settings for each load with sensors that detect food particles in the water
Heated dry option
Towel bar handle
Control lock
Dual spray arm
Tap touch controls
Glass cycle gently cleans delicate glassware
ENERGY STAR® certified
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 92 |
| Color | Black |
| Dishwasher Type | Built-In |
| Control Panel Type | Front |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Third Rack | No |
| Sanitize Option | Yes |
| Noise level (dB) | 51 |
| Sound Rating Range | Quiet |
| Number Of Place Settings | 12 |
| Smart Compatible | No |
| Dishwasher Features | Cutlery Holder, Door/Child Lock, Sensor Wash |
| Width (in.) | 23.5 |
| Appliance Fit Width (in.) | 24 |
| Depth (in.) | 24 |
| Depth Excluding Handles (in.) | 24 |
| Depth Including Handles (in.) | 24.44 |
| Depth w/Door Open 90 Degrees (in.) | 44.5 |
| Height (in.) | 34.5 |
| Cut Out Depth | 24 |
| Cut Out Width | 23.5 |
| Cut Out Height | 34.5 |
| Steam | No |
| Interior (Settings) | 12 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
Certifications | |
| Kilowatt Hrs. per Year: | 234 |
| ENERGY STAR® Qualified: | Yes |
Construction | |
| Rack Material: | Nylon Racks |
| Handle Type: | Arch |
Dimensions | |
| Width: | 23.5" |
| Minimum Height: | 32.5" |
| Maximum Height: | 34.5" |
| Depth w/Door Open 90° | 44.5" |
| Shipping Weight: | 105 lbs. |
Display | |
| Control Lockout: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser Indicator: | Yes |
| Controls: | Digital |
Features | |
| Small Item Holder: | Yes |
| Stemware Holder: | Yes |
| Silverware Basket: | Yes |
General Features | |
| Detergent Dispenser: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Filter Type: | Removable |
Performance | |
| Wash System: | Filter |
| Water Filtration: | Yes |
| Heavy: | Yes |
| Light Wash: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Number of Options: | 6 |
Specifications | |
| Glassware: | Yes |
| Normal: | Yes |
Styling | |
| Door Style: | Flat |