For screen reader problems with this website, please call916-581-10639 1 6 5 8 1 1 0 6 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 32.38"h x 23.63"w x 25.25"d
SUMMIT brings quality and value under the counter with the industry’s largest collection of ADA compliant built-in refrigeration. The CT661BIADA Series features residential refrigerator-freezers made in Europe and designed for reliable cold storage under lower ADA counters.Read More
Sized with a 24” footprint, the CT661WBISSTBADA refrigerator-freezer offers a generous 5.1 cu.ft. storage capacity, larger than many units in this size class. The 32” height and front-breathing design makes it ideal for installation under lower counters complying with ADA guidelines for height restriction. The fully finished cabinet also enables freestanding use. This unit comes with a white cabinet and stainless steel wrapped door. A curved towel bar handle in brushed stainless steel completes the professional look.
Inside, the CT661WBISSTBADA features a dual evaporator to allow separated cooling of the fresh and frozen food sections. The refrigerated compartment utilizes low maintenance automatic defrost, while the interior freezer compartment is manual defrost to achieve lower storage temperatures ideal for ice cream and other frozen food. The deluxe interior includes adjustable glass shelves for spill-proof storage and easier cleaning, as well as a scalloped wine shelf to hold wine and champagne bottles safely in place. Door racks offer additional convenience for tall bottles and condiments and a clear crisper drawer ensures your produce is stored under the ideal conditions. These models include automatic interior lighting and an adjustable dial thermostat.
32" height fits under lower ADA compliant counters
Flexible design allows built-in or freestanding use in 24" wide spaces
Stainless steel wrapped door with professional towel bar handle adds luxury to any setting
Deluxe interior with glass shelves, door storage, and a scalloped wine shelf
Improved temperature performance with our unique dual evaporator cooling
Made in Europe
32" high to fit under lower ADA compliant counters
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
Ideal 24" footprint offers full 5.1 cu.ft. storage capacity in a slim fit
Durable 304 grade wrapping
Curved handle in brushed stainless steel offers a sturdy grip with professional elegance
Our unique and efficient design separately cools the refrigerator while maintaining a lower temperature in the freezer compartment by utilizing two evaporators
This system utilizes user-friendly automatic defrost operation in the fresh food section and efficient manual defrost operation in the freezer compartment
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a bottom crisper
Removable scalloped wine shelf is included to store champagne and wine bottles
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Cold wall design with hidden evaporator creates a seamless, easy to clean interior
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Automatically illuminates when you open the door
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 100 |
| Width (in.) | 23.63 |
| Depth (in.) | 25.25 |
| Height (in.) | 32.38 |
| Freezer Capacity (cu. ft.) | 0.6 |
| Handle Type | Tubular |
| Total Capacity (cu. ft.) | 5.1 |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 4.5 |
| Color | Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labor / 5 Year Compressor |
| Fingerprint Resistant Finish | No |
| Color/Finish Name | Stainless Steel |
| Appliance Fit Width (in.) | 24 |
| Depth Type | Counter Depth |
| Defrost System | Automatic |
| Number of Doors | 1 |
| Installation Type | Built-In |
| ADA Compliant | Yes |
| Voltage | 115 |
| Overall Height (in.) | 32.38 |
Overview | |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.38" (115 cm) |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 365.0kWh/year |
Refrigerator-Freezer | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Wine Bottle Shelving | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 18.0" (46 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 5.25" (13 cm) |
| Freezer - Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 11.5" (29 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |