For screen reader problems with this website, please call916-581-10639 1 6 5 8 1 1 0 6 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 32.25"h x 23.63"w x 23"d
SUMMIT offers the industry’s largest selection of ADA compliant built-in undercounter refrigeration, with a range of choices to best meet the needs of any home or facility with height limitations. The FF63BBIADA Series includes fully featured all-refrigerators for built-in or freestanding use in residential settings.Read More
Sized with a 24" footprint, the FF63BKBIKSHHADA is front-breathing for built-in use. At 32" high, it's perfect for installation under lower ADA compliant counters. The fully finished cabinet also allows freestanding use for added versatility, with a user-reversible door for added flexibility.
The FF63BKBIKSHHADA comes in our new black stainless steel finish from our exclusive basalt collection. The wrapped door is made from 304 grade stainless steel with a high gloss finish in a neutral hue to perfectly accent or complement your kitchen design. The door is strongly resistant to most fingerprints and can easily be wiped clean with a dry cloth. Our signature thin handle in brushed stainless steel is mounted horizontally to complete the modern look. Designed and constructed in Europe, the FF63BKBIKSHHADA brings reliable cold storage to any setting in need of a quality refrigerator in an ADA compliant height.
Inside, the FF63BKBIKSHHADA utilizes automatic defrost operation to ensure minimum user maintenance. The 5.5 cu.ft. interior offers more storage space than most models in this size class. Adjustable glass shelves ensure spill-proof storage, while a large crisper drawer is ideal for keeping produce at its best. A removable wine shelf lets you keep bottles securely in place. The door includes three storage racks for condiments and tall bottles. The seamless interior also features a dial thermostat and automatic light.
32" height for use under lower ADA compliant counters
304 grade stainless steel wrapped door in a unique black finish from our exclusive basalt collection
Fingerprint resistant door hides most smudges and is easy to clean with a dry cloth
Flexible design allows built-in or freestanding use in 24" spaces
Automatic defrost ensures minimum user maintenance
Deluxe interior with glass shelves, door storage, and a scalloped wine shelf
Made in Europe
32" height to fit under lower ADA compliant counters
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinetry
304 grade stainless steel in a high gloss neutral finish from our basalt collection
Door wipes clean with a dry cloth, while the dark basalt finish hides most smudges
Ideal 24" footprint offers full 5.1 cu.ft. storage capacity in a slim fit
Brushed stainless steel handle with a thin 14mm diameter is mounted horizontally across the door for a sleek look
Reduced maintenance with auto defrost system
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Removable scalloped wine shelf is included to store champagne and wine bottles
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer
Automatically illuminates when the door is opened
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Dial thermostat located inside for easy temperature management
User-reversible door swing for added flexibility
Allows the refrigerator to be used as a freestanding model
Adjustable legs allow the unit to be sized from 32 1/2" to 34" high
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 100 |
| Width (in.) | 23.63 |
| Depth (in.) | 23 |
| Height (in.) | 32.25 |
| Handle Type | Tubular |
| Total Capacity (cu. ft.) | 5.5 |
| Color | Black Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labor / 5 Year Compressor |
| Fingerprint Resistant Finish | No |
| Color/Finish Name | Black Stainless Steel |
| Appliance Fit Width (in.) | 24 |
| Door Swing Option | Reversible Hinge |
| Depth Type | Counter Depth |
| Defrost System | Automatic |
| Number of Doors | 1 |
| Installation Type | Built-In |
| ADA Compliant | Yes |
| Voltage | 115 |
| Overall Height (in.) | 32.25 |
Overview | |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.38" (115 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Black Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 307.0kWh/year |
Refrigerator Features | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Wine Bottle Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Interior Light | Yes |
| Dimensions | Dimensions |
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Overview | Overview |