For screen reader problems with this website, please call916-581-10639 1 6 5 8 1 1 0 6 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 33.5"h x 23.63"w x 23.5"d
SUMMIT offers the industry’s largest selection of built-in undercounter refrigeration , with a range of choices to best suit any kitchen. The FF63BBI Series includes European made all-refrigerators designed for built-in installation in residential settings.Read More
Sized with a 24” footprint, the FF63BKBISSHH is front-breathing for built-in use. The fully finished cabinet also allows freestanding use for added versatility. This model comes with a black cabinet and reversible stainless steel wrapped door. A thin handle with a 14mm diameter is mounted horizontally for a sleek, modern look. Designed and constructed in Europe, the FF63BKBISSHH refrigerator offers reliable cold storage for any home looking to install a quality all-refrigerator under the counter.
The FF63BKBISSHH refrigerator utilizes automatic defrost operation to ensure minimum user maintenance. The 5.5 cu.ft. interior offers more storage space than most models in this size class. Adjustable glass shelves ensure spill-proof storage, while a large crisper drawer is ideal for keeping produce at its best. A removable wine shelf lets you keep bottles securely in place. The door includes three storage racks for condiments and tall bottles. The seamless interior also features a dial thermostat and automatic light.
Flexible design allows built-in or freestanding use in 24" wide spaces
Stainless steel wrapped door with professional towel bar handle adds luxury to any setting
Automatic defrost ensures minimum user maintenance
Stainless steel wrapped door with professional towel bar handle adds luxury to any setting
Adjustable glass shelves for spill-proof storage
Deluxe interior includes a scalloped wine shelf
Made in Europe
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinetry
Ideal 24" footprint offers full 5.1 cu.ft. storage capacity in a slim fit
Durable design with lasting elegance
Brushed stainless steel handle with a thin 14mm diameter is mounted horizontally across the door for a sleek look
Reduced maintenance with auto defrost system
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Removable scalloped wine shelf is included to store champagne and wine bottles
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer
Automatically illuminates when the door is opened
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Dial thermostat located inside for easy temperature management
User-reversible door swing for added flexibility
Allows the unit to be used freestanding
Adjustable legs allow the unit to be sized from 32 1/2" to 34" high
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 100 |
| Width (in.) | 23.63 |
| Depth (in.) | 23.5 |
| Height (in.) | 33.5 |
| Handle Type | Tubular |
| Total Capacity (cu. ft.) | 5.5 |
| Color | Black |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labor / 5 Year Compressor |
| Fingerprint Resistant Finish | No |
| Color/Finish Name | Black |
| Appliance Fit Width (in.) | 24 |
| Door Swing Option | Reversible Hinge |
| Depth Type | Counter Depth |
| Defrost System | Automatic |
| Number of Doors | 1 |
| Installation Type | Built-In |
| Voltage | 115 |
| Overall Height (in.) | 33.5 |
Overview | |
| Depth with door at 90° | 45.38" (115 cm) |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
Refrigerator Features | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Wine Bottle Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
Dimensions | |
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |