For screen reader problems with this website, please call916-581-10639 1 6 5 8 1 1 0 6 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 33.5"h x 23.63"w x 25.13"d
SUMMIT's unique selection of European Pub Cellars offer a smart solution to storing or aging craft beer at the proper temperature. With its ideal footprint and quality design, the FF7LBLKBIPUBSSSTB makes it easy to keep craft beer stored at its best.Read More
The FF7LBLKBIPUBSSTB is ETL-S listed to NSF-7 standards for commercial use. The front-breathing system allows built-in installation, while the fully finished cabinet also enables freestanding use. At 24" wide and deep, this unit is ideally sized for any application. It features a stainless steel wrapped door with a curved towel bar handle. A factory installed lock offers added security.
Designed for optimum storage of craft beer, SUMMIT Pub Cellars include a digital thermostat preset at 45ºF, with a range between 41-65ºF to accommodate a wide range of brews. The FF7LBLKBIPUBSSTB utilizes automatic defrost operation to ensure minimum user maintenance inside the 5.5 cu.ft. interior. Adjustable glass shelves offer convenient and spill-proof storage. This unit includes an interior light on a rocker on/off switch.
Commercially approved for use in foodservice establishments
Factory-installed lock provides security you can count on
Flexible design allows built-in or freestanding use in 24" wide spaces
Perfect for storing or aging craft beer for long-term use
Digital thermostat lets you manage the temperature from 41º to 65ºF to best accommodate beer
Stainless steel door complete with horizontal handle brings modern elegance to any setting
Perfectly sized to fit under counters and in 24 inch spaces
Wide range temperature control lets you manage the interior between 41º and 65ºF for optimum storage of all types of beer
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards
Less than 24 inches wide, with a generous 5.5 c.f. of storage capacity
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinetry
Allows the refrigerator to be used as a freestanding model
Adjustable legs allow the unit to be sized from 33 1/2" to 34 3/4" high
Durable design with lasting elegance
A curved handle in brushed stainless steel provides generous room for a comfortable grip
Keyed lock for a secure interior
Exterior thermostat located in kickplate lets you manage the temperature without opening the door
Reduced maintenance with auto defrost system
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
An easy-to-clean flat liner accepts large trays
Interior accommodates large trays up to 19 1/2" x 15 1/2"
Simple cleanup with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 100 |
| Width (in.) | 23.63 |
| Depth (in.) | 25.13 |
| Height (in.) | 33.5 |
| Handle Type | Tubular |
| Total Capacity (cu. ft.) | 5.5 |
| Color | Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labor / 5 Year Compressor |
| Fingerprint Resistant Finish | No |
| Color/Finish Name | Stainless Steel |
| Appliance Fit Width (in.) | 24 |
| Door Swing Option | Reversible Hinge |
| Depth Type | Counter Depth |
| Defrost System | Automatic |
| Number of Doors | 1 |
| Commercial Use Approved | Yes |
| Installation Type | Built-In |
| Voltage | 115 |
| Overall Height (in.) | 33.5 |
Overview | |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.0" (117 cm) |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
Wine Cellar | |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Interior Height 1 | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width 1 | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth 1 | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Level Legs | 4 |
| Temperature Range | 41º to 65ºF |